Kai vasara – ilga, bet nenuobodi: protmūšis, pirmosios pagalbos iššūkis ir… vaistažolės

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija – 09:32 Rugpjūčio 01d. 2019

Vasara – mokinių atostogų metas, tad neretai tikru iššūkiu tampa vaikų užimtumas, o dar labiau – saugumas šiuo vandens ir kitų pramogų pagundų kupinu laikotarpiu. Prie šios problemos sprendimo taikliai prisideda dvi kraštiečių įstaigos – Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (VSB) ir Kėdainių Šv. Juozapo parapijos bei savivaldybės viešoji įstaiga „Laiptai į viltį“.

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras surengė mokymus pirmosios pagalbos VšĮ „Laiptai į viltį“ lankytojams, kuriuos vainikavo žinių ir įgūdžių patikrinimas – protmūšis.

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras surengė mokymus pirmosios pagalbos VšĮ „Laiptai į viltį“ lankytojams, kuriuos vainikavo žinių ir įgūdžių patikrinimas – protmūšis.

Atostogos – ir žinioms įgyti

Paskutiniąją liepos dieną būrelis VšĮ „Laiptai į viltį“ vaikų ir jaunimo centrą lankančių jaunųjų kėdainiečių, apsiginklavusių žiniomis ir entuziazmu, surėmė „ginklus“ protmūšyje pirmosios pagalbos tema. Parapijos salėje vaikai, pasiskirstę į komandas, atliko teorines ir praktines užduotis: reikėjo atsakyti į klausimus apie saugų elgesį gatvėje, teisingus veiksmus ištikus nelaimei, žinoti skubios pagalbos numerį 112, atpažinti vaistažoles, sutvarstyti susižalojusį draugą, padėti užspringusiam draugui, gaivinti žmogų. Vienos komandos praktines užduotis atliko drąsiau, kitoms reikėjo paskatinimo, tačiau visos komandos – „Sveikuoliai“, „Medicina“ ir „Varnalėšos“ – buvo susikaupusios, pasirodė šauniai ir buvo apdovanotos Visuomenės sveikatos biuro įsteigtais prizais.

„Sunkiausia buvo užduotis su vaistažolėmis, o labiausiai man sekėsi teoriniai klausimai“, – įspūdžiais pasidalino Saida, šauniai pasirodžiusi ir per praktines užduotis, draugiškai pagelbėjusi jas įveikti ir kitai komandai. Praktinę užduotį – žmogaus gaivinimą – puikiai atliko ir būsimasis aštuntokas Jonas, kuriam gerai sekėsi suburti mažesniuosius savo komandos narius. O štai Lėja, eisianti į šeštą klasę, pasakojo, kad pirmosios pagalbos žinios jai pravertusios ir namuose – žaidimų aikštelėje broliui susižeidus koją, sesuo mokėjo ją sutvarstyti.

Ištikus nelaimei – žinos, kaip padėti

Pasak Kėdainių VSB direktorės Danguolės Avižiuvienės, neseniai biuro įgyvendintas projektas „Elgsenos keitimo iniciatyvos Kėdainių rajono vaikams ir jaunimui“ atskleidė – vaikai turėtų būti kuo daugiau, įvairiau ir turiningiau užimti norint, kad didėtų jų saviraiška, gerėtų įgūdžiai, saviugda ir komandinis darbas. „Tad pasitarę su Vaikų ir jaunimo centro vadovais, kokios temos būtų vaikams įdomios ir naudingos ne tik mokykloje, bet ir kasdieniniame gyvenime, nusprendėme, kad reikia sustiprinti pirmosios pagalbos įgūdžius. Todėl kilo mintis surengti pirmosios pagalbos mokymus, na, o šis protmūšis patikrino per užsiėmimus įgytas žinias“, – pasakojo D. Avižiuvienė.

Paskutiniąją liepos dieną būrelis VšĮ „Laiptai į viltį“ vaikų ir jaunimo centrą lankančių jaunųjų kėdainiečių, apsiginklavusių žiniomis ir entuziazmu, surėmė „ginklus“ protmūšyje pirmosios pagalbos tema. Aut. past.

Protmūšio organizatoriai tikisi, kad vaikai ir paaugliai įgytas žinias išlaikys ilgą laiką. „Mūsų tikslas – paruošti vaikus savarankiškai gyventi, priimti teisingus sprendimus, būti atsakingiems už save ir savo elgesį, emocijas, tinkamai jas išreikšti. Tam skirti mūsų užsiėmimai, stovyklos – kad vaikai turėtų kitokį laisvalaikį nei prie televizoriaus ar mobiliojo telefono“, – pabrėžė pašnekovė. Jai pritaria ir VšĮ „Laiptai į viltį“ neformaliojo ugdymo organizatorė Eglė Marija Skujytė, teigdama: „Vaikai nori jaustis svarbūs ir reikalingi, jiems labai svarbu būti už kažką atsakingiems. Jeigu jie išmoks teikti pirmąją pagalbą, tai atsitikus nelaimei jie mokės padėti ir jausis naudingi.“

Atliekant praktines užduotis, teko greitai priimti sprendimus, suburti komandą ir teisingai atlikti gelbėjimo veiksmus.

Atliekant praktines užduotis, teko greitai priimti sprendimus, suburti komandą ir teisingai atlikti gelbėjimo veiksmus.

Po turiningos vasaros – ne mažiau įdomus ruduoVšĮ „Laiptai į viltį“ Vaikų ir jaunimo centrą šiuo metu lanko 25 vaikai, vasarą jie laukiami nuo 9 iki 17 val., o per mokslo metus lankytojai renkasi iš karto po pamokų. Ši vasara Centre – ypač turininga. „Ačiū Visuomenės sveikatos biurui, kad suorganizavo stovyklą Paberžėje, po jos mes su vaikais keliavome į Alytų, plaukėme su jūrų skautais, vyko naktinis žygis, varžybos, buvo labai įdomi patirtis. Tada Centre surengėme dieninę stovyklą, kurioje padėjo labai daug partnerių“, – pasakojo aktyvi jauna moteris. Beje, nuo rugsėjo planuojama gausinti Vaikų ir jaunimo centro lankytojų gretas, mat užsiregistravo daug norinčiųjų. Mokiniai šiame centre ne tik ruošia namų darbus, drauge pasigamina užkandžių, bet ir lanko įvairius užsiėmimus. Šį rudenį planuojama mokytis gatvės šokių, išmėginti meno terapiją, sportuoti, ugdyti bendravimo įgūdžius.

Vaikus sudomino… vaistažolėmis

Beje, protmūšyje nuskambėjo ir vaikams pakankamai nauja tema – vaistažolės. Idėja moksleivius supažindinti su vaistiniais augalais kilo Janinai Onoprijankienei, VSB sveikatos priežiūros specialistei, vykdančiai sveikatos priežiūrą mokykloje. Šią vasarą „Laiptų į viltį“ vaikų ir jaunimo centre specialistė vedė edukacinę pamoką „Gamtos vaistinėlė“. Pamokos tikslas – supažindinti vaikus su vaistiniais augalais: kokie jie yra, kur auga, kaip juos atpažinti, kada juos rinkti ir kaip, nuo kokių negalavimų vartoti. „Įtraukiau mįslių, kryžiažodžių, arbatos degustacijų, kad vaikams nenusibostų. Džiaugiuosi, kad vaikai susidomėjo, o viena mergaitė šiandien net atsinešė fermentuoto gauromečio, kuris mūsų rajone tikrai labai retas, esu mačiusi jo tik Šventybrasčio apylinkėse“, – pasakojo J. Onoprijankienė, vaistažolių nauda ir galia besidominti visą gyvenimą.

„Kadangi dabar skatinama kuo mažiau vartoti antibiotikų, žolelės yra alternatyva. Žinoma, jas vartoti reikia atsargiai, nes tai stiprus vaistas“, – akcentavo pašnekovė.